Ülkemizde bu meyve türü ile ilgili olarak adaptasyon çalışmaları tamamlanmış olup Gazipaşa ilçemizde,  Yakacık ve Macar mahallelerinde yetiştiriciliği yapılmaktadır.

BOTANİĞİ

Lychee’nin düzgün, kalın, yuvarlak tepeli, yavaş büyüyen 9-30 m yükseklikte ve eşit genişlikte olan ağacı vardır. Herdem yeşil olan yaprakları 12,5-20 cm boyundadır ince petaller, yeşilimsi-beyazdan sarımsıya kadar olan çiçekler 75 cm uzunluğundaki salkım uçlarında bulunur. Meyveleri gösterişli, ayrı ayrı, 2'den 30'a kadar asılı salkım şeklinde olup, 2.5 cm genişliğinde ve 4 cm boyundadır.

http://www.myvape.in/wp-content/uploads/2011/10/lichy-fruit2.jpg

TOZLANMASI

Çiçeklerin çoğu yetersiz polene sahiptir. Buda boş tohum ve genç meyve dökümü problemi yaratır. Çiçekler polenin böceklerle taşımına gerek duyar

İKLİM VE TOPRAK İSTEKLERİ

Yazları sıcak ve yağışlı, kışları kurak ve serin olan daha alçak ovalarda en iyi yetişmektedir. Şidetli donlar genç ağaçları öldürür. Fakat gelişmiş ağaçlar hafif donlara dayanabilir. Litchinin soğuğa toleransı portakal ile mango ve avokado arasında orta derecededir. Çiçeklenme zamanında şiddetli yağmur ve sis çiçek dökümüne ve meyve kabuğu çatlamasına neden olan sıcak, kuru ve şiddetli rüzgârlar zararlıdır.

ÇOĞALTMA

Tohumlan çoğaltılamaz. Bazı hava daldırmaları, aşı ve kök sürgünü ile çoğaltma yapılır.