Longanın anavatanı  Mayanmar, Çin ve Hindistan’dır. Litchi aynı familya içerisinde yer almaktadır. Son yıllarda Tayland’ın en büyük longan üreticisi ülke olduğu bildirilmiştir. Ülkemizde bu meyve türü ile ilgili olarak adaptasyon çalışmaları tamamlanmış olup Gazipaşa ilçemizde, Yakacık ve Macar mahallelerinde yetiştiriciliği yapılmaktadır.

BOTANİĞİ

        Longan herdem yeşil olup, ağaçları simetrik olarak gelişen, iklim ve toprak tipine bağlı olarak 31 m’ye kadar boylanabilen bir türdür. Örneğin, Florida’da ağaç boylarının genel olarak 9-12 m civarında geliştiği belirlenmiştir. Çiçeklenme, 10-45 cm uzunluğunda, geniş çiçek buketi şeklinde, dalların uç kısımlarında olmaktadır. Salkımlar 350 adet civarında meyveyi taşıyabilirler. Erkek çiçekler, dişi çiçekler ve hermafrodit olmak üzere 3 farklı çiçek tipi vardır. Çiçeklenmeden hasada kadar geçen süre 140-190 gün arasındadır.

MEYVE

        Tek çekirdekli ve etli meyveleri 22-36 mm çapında ve 6-19 g ağırlığındadır. Meyve kabuğu açık kahverengi renkli derimsi yapıdadır. Meyve eti ise beyazımsı ve şeffaf yapıdadır. Meyve pulpu büyük tohumlularda ince, diğerlerinde ise orta kalınlıkta veya kalındır. Meyvelerin içinde koyu kahverengi renkli, yuvarlak ve parlak 1 adet tohum bulunur ve meyve eti tohuma yapışık değildir. Meyve eti lezzetli ve tatlı olup, suda çözünebilir

 

İKLİM İSTEKLERİ

        Longan subtropik iklim bitkisi olmakla birlikte, yağışlı /kuru dönemleri olan tropik iklim koşullarına da adapte olmuştur. Longan güneydoğu Asya’da düşük veya orta rakımlarda doğal olarak yetişmekle birlikte, deniz seviyesinden 1.8-460 m yüksekliğe kadar yetiştirilebilmektedir. Longan meyvesi dondurucu sıcaklığa kadar düşmeyen (15°C ve daha az) ve sonbahar ve kış (Ekim-Şubat) boyunca yağışsız periyodu olan alanlarda daha güvenilir olarak yetiştirilir. İlkbaharda 21-29°C sıcaklıklar ve bunu takip eden 27-35°C yaz sıcaklıkları ve nemli toprak, meyve gelişimi için en ideal olanıdır. Ilık ve yağmurlu kışlar vegetatif gelişmeyi teşvik eder, çiçeklenme ve meyve oluşumunu azaltır. Çiçeklenme döneminde görülen yoğun yağışlar çiçek dökümüne ve akabinde tozlanma ve meyve tutumunun azalmasına sebep olur. Longan litchiye göre soğuklara biraz daha dayanıklıdır. Genç ağaçlarda -0.5 ile -1°C arasındaki düşük sıcaklık derecelerinde ciddi zararlanmalar, -2 ile -3°C de ise ölümler görülebilir. Daha yaşlı ağaçlar soğuğa karşı daha toleranslıdır ancak bu ağaçlarında dalları -3 ile -4°C’de zarar görür ve -4°C’nin daha da altında ise ciddi zararlanmalar ve ölümler görülür. Longanın genç yaprakları kuvvetli rüzgarlara hassastır ve yaprakların su kaybederek kahverengileşmesine neden olur. Longan ağaçları ise rüzgarlı koşullara karşı dayanıklıdır. Çiçeklenme döneminde rüzgarlı, kuru, serin hava koşulları çiçeklerin kurumasına ve meyve tutumunun azalmasına neden olur.

TOPRAK İSTEKLERİ

        Longan kurak toprak koşullarına toleranslıdır. Longan ortam sıcaklığının yüksek olduğu durumlarda, aşırı yağışlara ve sular altında kalmış toprak koşullarına dayanıklı değildir. Bu tür koşullarda genç ağaçların 5 ile 10 gün arasında su içerisinde kalma durumunda ağaçlar devrilip ölebilmektedir. Longan tuzlu toprak ve su koşullarına dayanıklı değildir. Tuz stresinin belirtileri yaprak ucunda olur, yaprak kahverengileşir ve düşer, gövdede geri kuruma başlar ve ağaç ölümlerine neden olabilir. Longan ağaçları iyi drene olan tüm toprak tiplerinde yetişebilir. Ancak Florida’da kumlu killi, kumlu-kalkerli ve kayalık topraklarda daha iyi yetişir.

ÇOĞALTMA

        Longan tohumdan çoğaltılabilir fakat bu durumda çeşit özelliğini kaybeder, geç meyveye yatar ve meyve kalitesi düşer. Tohumdan elde edilen fidanlar yeni çeşit veya anaç seleksiyonunda kullanılabilir. Florida’da en yaygın kullanılan çoğaltma yöntemi hava daldırması olup, nisan ayından ağustos ayına kadar geçen süre hava daldırması için en ideal dönemdir. Uygulamadan sonra köklenme 10-12 haftada gerçekleşir. Anaç 10 üzerine aşılamada ise yan aşı veya yarma aşı kullanılır. Fidanlar, kalem çapı 8 mm olduğu zaman aşılama yapılır. Ayrıca mistlemede alttan ısıtma yapılarak çelikle çoğaltım da yapılabilir. Tohumdan çoğaltılmış fidanlarda, ağaçlar verime 6 yıl sonra yatarken, hava daldırması yapılanlarda bu süre 2-3 yıldır. Longan ağaçları düzensiz meyve verme eğilimindedir ve bazı yıllar ya az meyve verir ya da hiç meyve vermezler. Verim çağındaki ağaçlarda, ağaç başına verim 23-227 kg arasında değişim gösterir.