Passiflora (Passiflora edulis)’nın anavatanı Güney Amerika olup, hem tropik ve hem de subtropiklerde yetiştiriciliği yapılabilen bir türdür. Dünyada passiflora yetiştiriciliğinde, Brezilya ilk sırada yer almaktadır. Brezilya’yı Peru, Venezuela, Güney Afrika, Sri Lanka ve Avustralya izlemektedir Passiflora cinsi içerisinde yaklaşık 400 tür vardır. Bu türlerden P. Edulis (mor Passiflora) ve P. Edulis f. flavicarpa (sarı Passiflora) en yaygın olarak yetiştirilen türlerdir

        Ülkemizde bu meyve türü ile ilgili olarak adaptasyon çalışmaları tamamlanmış olup Gazipaşa ilçemizde,  Yakacık ve Macar mahallelerinde yetiştiriciliği yapılmaktadır.

 

TOPRAK İSTEĞİ

Passiflora toprak yapısı olarak iyi drene olabilen, kumlu-tınlı ve pH’sı 6.5-7.5 arasında değişen topraklarda iyi yetişir Köklerin %60’ı 30 cm’lik toprak derinliğinde gelişmektedir. Passiflora bitkisi herdemyeşil, odunsu ve sarılıcı bir yapıya sahiptir.

İKLİM

Passiflora bitkisi için en ideal gelişme sıcaklığı 21-25oC’dir. Sıcaklığın düşmesi, bitki besin maddelerinin alımını ve meyve üretimini olumsuz etkilemektedir. Ortalama sıcaklık 21-28 °C arasında olduğu zaman, meyve gelişme süresi 60 gün ve 23 °C’nin altında ve 33 °C’nin üzerinde ise 75 gün olarak kaydedilmiştir. Passiflora yetiştiriciliğinde oransal nemin %60 dolayında olması istenir. Oransal nem %60’ın üzerinde olursa bazı hastalıklarla karşılaşılma riski artar.  Bütün çeşitlerde en yüksek bitki besin maddesi alımı, 25/20 °C gündüz ve gece sıcaklıklarında meydana gelmiştir.

 

ÇOĞALTMA

 

Passiflorada çoğaltma tohum, çelik, aşı, yapılabilmektedir. Çelikle çoğaltmada odunsu çelikler kullanılmaktadır. Bu amaçla çelikler 3-4 boğumlu alınmakta ve köklenmeyi iyileştirmek için hormon kullanımı tavsiye edilmektedir. Köklenen çelikler 90 gün sonra dikime hazır hale gelmektedir. Nematod ve hastalık probleminin olduğu yerlerde aşı ile çoğaltma tekniği kullanılmaktadır

 

 

 

MEYVE

Passiflora genellikle taze tüketim ve meyve suyu endüstrisi açısından büyük öneme sahiptir. Meyvenin dış kısmı mor, içi ise çekirdekli bir yapıya sahip olup, %2.2 protein, %0.7 yağ, %21.2 karbonhidrat içermektedir.İçerdiği ‘passiflorine’ glikozidi, yatıştırıcı ve sakinleştirici olarak Avrupa’da özellikle eczacılık alanında kullanılmaktadır.