AVOKADO

        Ülkemize, 1970’li yılların başında FAO aracılığıyla Kaliforniya’dan ‘Fuerte’, ‘Hass’, ‘Bacon’ ve ‘Zutano’ olmak üzere 4 önemli çeşit getirtilmiştir.

        Bu çeşitler Antalya, Dalaman-Muğla, Alata-Mersin, Adana ve İskenderun-Hatay ekolojik koşullarında denemeye alınmıştır. Avokado tropik meyve olup ilçemiz Gazipaşa iklim şartlarına uyum sağlamıştır. Avokado bitkisinin hastalık ve zararlılara olan dayanıklılığı, verim ve fiyat bakımından ilçemiz çiftçilerine getirisi yüksek olmuş; buda ilçemizde kapama avokado bahçe tesisinin yaygın bir şekilde artmasına sebep olmuştur. Şuan ilçemizde 240 çiftçimiz ile 1240 dekar alanda avokado yetiştiriciliği yapılmakta olup yılda ortalama 875 ton avokado üretilmektedir.

AĞAÇ ÖZELLİKLERİ

Genellikle yayvan gelişir, türlere göre dikine gelişenleri de vardır. Herdemyeşil bir meyve türüdür. Ağaçları 6-20 m boy yapar. Kalın bir kabuk yapısı vardır. Bol miktarda yapraklanır.

https://www.agric.wa.gov.au/sites/gateway/files/styles/page_featured_image/public/Avocado%20trees%20in%20flower%20late.JPG?itok=0JLJIY4v&c=037a977ede9ce21afc12d7909a705116

Yaprak Oval, eliptik mızrağımsı ya da bunların karışımı şeklindedir. Yaprak uzunlukları 7,5-37,5 cm arasındadır.

DÖLLENME BİYOLOJİSİ

Avokado çiçeği hem dişi hem de erkek organa sahiptir. Fakat bu organlar aynı anda işlev yapmazlar. Her çiçek ilk defa açıldığı zaman dişidir. Dişicik tepesi başka avokado çiçeklerinden gelen çiçek tozlarını kabul eder. Fakat erkek organlar bu ilk açılmada çiçek tozu saçmazlar. Bu döneme DİŞİ DÖNEMİ adı verilir. Çiçek dişi dönemde yalnızca 2-3 saat açık kalır, sonra kapanır. Günün geri kalan kısmı ve o gece kapalı kalır. Ertesi gün aynı çiçek tekrar açılır. Ancak dişicik tepesi artık çiçek tozu kabul etmez. Bunun yerine erkek organlar çiçek tozu saçarlar. Bu döneme ERKEK DÖNEMİ adı verilir. Buna göre her çiçek ilk açılmasında dişi, ikinci açılmasında erkektir. İkinci gün birkaç saat açık kaldıktan sonra çiçek temelli kapanır.

 

 

the functionally female flower is just beginning to close while the functionally male flower is fully open and the stamens have started to release pollen           https://www.agric.wa.gov.au/sites/gateway/files/styles/landscape_large/public/Avocado%20flowers%20closed%20with%20bee.JPG?itok=_Tk3ffdA&c=ea0885c2671d31154d9a3f9065b88ed3

 

MEYVE ÖZELİKLERİ

Ağırlıkları 0,2-2,3 kg arasında değişir. Meyve yuvarlak, oval ve armut şekilli değişik renklerde olabilir. Kabuk rengi hafif sarımtırak yeşilden koyu yeşile, kahverengi kestane renginden erguvani siyaha kadar değişir. Kabuk kalınlığı 0,8-6,0 mm arasında değişir. Kabuk düz yada pürüzlü olabilir. Meyve eti yüksek oranda yağ (%7-25) içerir. Her meyvede tek bir çekirdek bulunur. Çekirdek şekli yuvarlak, konik yada silindirik, Çekirdek kabuğunun rengi açık kahverenginin tonlarıdır

İKLİM İSTEĞİ

Avokado yetiştiriciliğini sınırlayan en önemli iklim faktörü kış donlarıdır. Bahçe tesisinde don olayı görülen alanlarda ağaçların hava akımını sağlayacak şekilde ve güneye meyilli yerlere dikilmelidirler. Ayrıca avokadonun çiçeklenme ve meyve bağlama dönemindeki düşük sıcaklıklar ani sıcaklık değişimleri ve düşük hava nemi meyve tutumunu olumsuz etkiler. Sıcaklığın 30°C'nin üzerine çıktığı ve nisbi nemin % 50'nin altına düştüğü mayıs - haziran aylarında önemli meyve dökümleri görülür. İleri dönemlerdeki ani sıcaklık değişimleri de meyve dökümüne sebep olmaktadır. Kuvvetli rüzgârlar gevrek yapılı ağacına ve meyveye zarar verir. Böyle yerlerde dikimden önce rüzgâr kıran tesisleri yapılmalıdır.

TOPRAK İSTEKLERİ

Avokado toprak yapısı bakımından oldukça toleranslıdır. Kumludan, killi-tınlıya kadar değişik yapıdaki topraklarla bahçe kurulabilir. Ancak toprak derinliği 1.5m’den az olmamalıdır. Derin, verimli, süzek, özellikle kumlu ve alüviyal, nötr veya hafif asitli topraklar avokado için en uygun topraklardır. Taban suyu yüksekliği 2 m’nin altında olmalıdır. Toprak yönünden avokado yetiştiriciliğini sınırlandıran faktörler: Ağır bünyeli fazla su tutan topraklar: Asfeksi olayı görülür.

Tuzlu topraklar: Klor fazlalığına duyarlıdır. Yapraklarda yanmalar olur. Toprak reaksiyonu (pH): 5-7 Aralığında olmalıdır.

BAHÇE TESİSİ

 

Dikim aralıkları: 5x5, 6x6 ve 7x7 m aralıklarında olabilir.Dikim genellikle İlkbahar aylarında yapılır.

Avokado yetiştiriciliğinde rüzgâr kıranlar da çok önemlidir.